fbpx

Karşıyaka Kordondent:  (530) 775 11 87  / Alsancak Kordondent:  (532) 100 35 71

Yetişkinler Diş Tellerini Ne Kadar Süre ile Kullanmalı?

Yetişkinler Diş Tellerini Ne Kadar Süre ile Kullanmalı?

Herhangi bir yaşta diş telleri taktırabilirsiniz ve birkaç on yıl öncesine göre yetişkin diş telleri görmek artık çok daha yaygın. Ancak yetişkinlerin ne kadar süreyle diş teli kullanması gerekir ve tedavi süreleri çocuklara göre farklı mıdır?

Tıpkı gençler gibi, yetişkinler de tedavilerinin ne kadar süreceğini bilmek istiyorlar. Cevap: “Değişiyor”. Her vaka benzersizdir ve tedavi birkaç aydan üç yıla kadar sürebilir.

Hastaların ortodontik tedavi süresini etkileyen dört ana faktör vardır – yaş, vakalarının karmaşıklığı, uyumluluk ve kullanılan diş telleri. Tedavi edilen ortodontik sorunların karmaşıklığı ve sayısı, hastanın yaşını değil, tedavi süresini etkileyen ana şeylerdir. Yaş sadece küçük bir rol oynar.

Bir Hastanın Yaşı Önemli midir?
Birçok kişinin şüphelendiği gibi, yetişkin ortodontik tedavisi yetişkinler için gençler ve çocuklardan biraz daha uzun sürebilir. Çocuğumuzu tedavi ederken daha hızlı sonuç alınabilir çünkü çeneleri hala büyür ve dişleri hala hareket eder, böylece istenen yere taşınmaları daha kolaydır. Yetişkin dişler daha uzun süredir yerinde ve daha rahat hareket etmek için çaba harcıyor.

Karmaşık Braketler Daha Uzun Sürer
İki vaka aynı değildir ancak bazı tedaviler diğerlerinden daha kolaydır. Braket giymek için minimum süre çarpık bir diş veya boşluk sorunu gibi temel bir sorunu çözmek için birkaç ay kadar kısa olabilir. Bununla birlikte, bazı yetişkinlerin tedavi edilmesi gereken birçok problemi olan karmaşık vakaları vardır. Yetişkinler, diş tellerinin sadece çarpık dişlerini düzeltmekle kalmayıp aynı zamanda kemik ve diş eti kaybı, diş minesinin anormal aşınması, baş ağrıları, çene ağrısı ve diş çürüğü gibi diğer bağlantılı diş problemlerini de düzeltebildiğini duymaktan şaşırır. Karmaşık vakalar, tüm dişlerin istenen pozisyonda olması 36 ay kadar sürebilir.

Braket Tipi Tedavi Süresini Etkiliyor
Braket ile tedavinin uzunluğu, kullanılan ortodontik tedaviye bağlı olabilir. Diş telleri metal, seramik veya dilli olabilir.

Metal ve Şeffaf Braket
Yüksek kalite paslanmaz çelik ve şeffaf seramik diş telleri mevcut en güçlü ortodontik tedavi yöntemidir. Diş hareketlerinde lingual diş tellerinden daha etkilidirler ve net hizalayıcılar sayesinde istenen pozisyonda daha hızlı hareket ederler. Bu braketlerin mümkün olan en kısa sürede en iyi sonucu verme olasılığı daha yüksektir. Braket giymek için asgari süre hem eğriltilmiş bir dişi hem de boşluk meselesini, hem metal hem de seramik desteklerin 36 aya kadar sabitlenmesi için birkaç ay kadar kısa olabilir. Seramik diş telleri, diş rengindeki destekleri ve kemer tellerini kullanır, böylece metal tellerden daha az dikkat çeker. Seramik braketler, geleneksel metal olanlarla aynı miktarda basınca tahammül edemez.

Lingual Braket
Lingual diş telleri (dişlerin iç kısmına giyilir) yetişkinler için neredeyse diğer insanlar tarafından algılanamadıkları için popüler bir seçenektir. Lingual diş tellerinin tedavi edilmesi daha uzun zaman alır. Ortodontist hastanın dişlerini tarar, böylece her bir dişi sığdırmak için diş laboratuarında bireysel Braketler özel olarak üretilebilir. Diş telleri dişlerin arkasına ve tel takılıdır. Diş telleri dişlerin dış kısmındayken, tel diş telleri içten dışarıdayken dil diş tellerinden daha verimli bir şekilde yukarı ve aşağı hareket edebilir. Dilli destekleri seçen hastalar, ilerlemeyi kontrol etmek ve ayarlamalar yapmak için daha uzun süre daha fazla randevuya katılırlar.

Ortodontik Tedaviyi Yetişkin Olarak Görmek?
Yenilikçi yetişkin ortodontik tedavimizle her zaman istediğiniz gülümsemenin tadını çıkarın! Gülüşünü geliştir ve randevu al!

Uyumlu Olun
Yetişkin hastalarda sıkça sorun olmamakla birlikte, Ortodontistin talimatlarına uymamak tedavi süresini uzatabilir. Ortodontistinizin talimatlarını izlerseniz, tedaviniz programa göre sorunsuz ilerleyecektir. Uyumluluk hakkında hatırlanması gereken en önemli şeyler şunlardır:

Diş temizliğinde titiz ve tutarlı olun
Ortodontistinizle randevularınıza bağlı kalın ve talimatlarını izleyin.
Dişlerin orijinal pozisyonlarına geri dönmesine izin verebileceği için, kırılma onarımı için randevu almayı geciktirmeyin.

Bakım Sonrası Braket
Ortodontik bakımın diş telleri çıkarıldıktan sonra bitmediğini unutmayın. Diş telleri birkaç ay veya üç yıl boyunca açık kalsa da, dişler bir tutucu yardımı olmadan orijinal konumlarına geri dönebilir. Ortodontistiniz, şeffaf plastik tutucunun ne sıklıkta giyilmesi gerektiğini veya alt dişlerin arkasına kalıcı bir tel takılması konusunda tavsiyede bulunacaktır.

Diş telleri düşünüyorsanız ve tedavinin ne kadar süreceğini tahmin etmek istiyorsanız,  (530) 775 11 87   numaralı telefonu arayarak  randevu alın.

 

Share:

Girne Cad. No:9/A

Karşıyaka / İzmir

0(232) 463 66 32

0(530) 775 11 87

Çalışma Saatleri

Paz - Cum: 9:00 - 20:00

Randevu Talebi

randevu@kordondent.com.tr
WhatsApp chat