fbpx

Karşıyaka Kordondent:  (530) 775 11 87  / Alsancak Kordondent:  (532) 100 35 71

Lamine Diş Tedavisi Nedir?

Lamine Diş Tedavisi Nedir?

Lamine Diş (Porselen kaplamalar olarak bilinir), bireyin ihtiyacına göre diş renginde materyal ile tasarlanmış ince bir kabuktur. Bu kabuklar, rengini, şeklini, boyutunu veya uzunluğunu değiştirmek ve görünümünü iyileştirmek için dişlerin ön yüzeyine bağlanır.

Doğal dişler emaye ve yapışkan tabaka ile değiştirilen farklı ince porselen tabakalardan yapılmış porselen lamine. Genel algıların aksine, porselen lamine yapmak için, diş kazımaya gerek yoktur ve özel diş hekimi tarafından uygun tedavi yönteminin seçilmesi durumunda, laminelerin doğal dişlere zarar vermeden gömülmesi için sadece bazı sınırlı hazırlık gereklilikleri vardır.

Güzelliğin yanı sıra, doğru lamine işlevi de önemlidir ve doğal dişlerin ve porselen laminenin  doğru ve güçlü bir şekilde tutturulması önemlidir. Diş hekimi, kurulumdan sonra özel ışınların yanıp sönmesiyle laminenin güçlü olmasına kadar ışığa duyarlı reçineler kullanır.

Lamine Diş dişlerinizi mahvedebilir mi?
Hayır, diş hekiminiz kozmetik uzmanı deneyimli ve yeterli deneyime sahipse, doğal dişleriniz zarar görmez. Diş hekiminiz sizden ağzınızın ve çenenizin genel X ışınlarını almanızı ister ve diş laminenin ın sizin için uygun olduğundan emin olmak için dişlerinizi inceler. Diş hekiminiz laminenin sizin için uygun bir seçenek olmadığını tespit ederse, kompozit kaplamalar, diş yapıştırma, ortodontik, diş beyazlatma veya sadece diş şekillendirme gibi diğer seçenekleri önerecektir.

En iyi yolu seçinceye kadar tüm seçenekler hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız gerekir.

Lamine Diş avantajları
Lamine herkes için orijinal dişleriyle aynı ve bireysel olarak yapıldığından, lamine ve doğal diş arasındaki farkı ayırt etmek imkansızdır. Doğal dişlerden farklı olarak lamineler, çay ve kahve lekelerine karşı dayanıklıdır, çünkü bunları yapmak için yüksek teknoloji malzemeleri kullanmaktadır.

Lamineler, diğer beyazlatma işlemlerine karşı dirençli olan en karanlık dişler için yüksek beyazlatma yapabilir.

Lamine Diş dezavantajları nedir?
Porselen lamine yapmak zaman alıcıdır ve lamine kurulumunu en az bir hafta geciktirir. Lamineler doğru takılırsa ve diş tahribat faktörleri sınırlı veya tahrip olursa, hasta laminenin  doğal dişler olarak kullanılmasını sağlar. Yüksek stabiliteye rağmen, lamineler kırılgan olabilir.

Lamine, doğal dişlerde olmadığı gibi baskı altında olmamalıdır. Örneğin, tırnak ısırmasından, buz yemekten veya içme kamışlarını laminelerinizle açmaktan kaçınmalısınız.

Lamine Diş Uygulama Prosedürü:
Lamine Diş  yapım süreci farklı adımlardan oluşur:

İlk adım: Bir seansta gerekli hazırlık işlemleri milimetrik hassasiyetle ölçülecek olan yüksek hassasiyetli dişlerde yapılacaktır.

İkinci adım: Aynı seansta diş hekiminiz her iki çeneli dişlerinizi modelleyecektir (sadece bir çeneli dişler için lamine yapmak içinde aynı işlem yapılır).

Bu modeller diş laboratuarına gönderilir,  lamineler ince porselen kabuk olarak hazırlanır.

İkinci seansta, lamineler dişlerin üzerine yerleştirilir ve çok kuvvetli bir şekilde tutturularak dişlerin üzerine reçine ile tutturulur.

Tüm basamaklar boyunca doğru takılma durumunda, lamineler dişlerle bütünleştiricidir, boşluk veya eşitsizlik yoktur ve diş ipini doğal dişler gibi temizlemek için kullanabilirsiniz.

Açıkçası, doğal bir yüz oluşturmak ve katmanın sağlığını korumak için, dişçi doğruluğu ve uzman laboratuvarının işbirliği gereklidir ve ayrıca uygun malzemelerin doğru kullanımı da çok etkili ve değerlidir.

Lamine Diş Bakımı
Lamine diş bakımı oldukça basittir ve bunları rutin fırçalama ve diş ipi ile orijinal dişleriniz gibi işlemelidir. Genellikle diş hekiminiz, aşındırıcı olmayan bir florürlü diş macunu kullanmanızı önerir. Laminenin işlevini ve laminelere ağız tepkinizi kontrol etmek için takımdan  sonra diş hekiminizi ziyaret etmeniz gerekir. Laminelerde sorun yaşamamanıza rağmen, ağız ve diş sağlığını kontrol etmek için bir hafta sonra diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

Dişlerinizi öğütme veya sıkma alışkanlığınız varsa, diş hekiminiz uyku sırasında dişlerinizi ısırmayı önlemek için bir diş koruyucusu kullanmanızı önerir.

Ayrıca doktorunuzu sürekli ziyaret etmelisiniz, çünkü porselen lamine, aşındırıcı olmayan özel macun ile parlatılmalıdır.

 

Girne Cad. No:9/A

Karşıyaka / İzmir

0(232) 463 66 32

0(530) 775 11 87

Çalışma Saatleri

Paz - Cum: 9:00 - 20:00

Randevu Talebi

randevu@kordondent.com.tr
WhatsApp chat