fbpx

Karşıyaka Kordondent:  (530) 775 11 87  / Alsancak Kordondent:  (532) 100 35 71

Periodontoloji – Diş Eti Hastalıkları

ESTETİK AMAÇLI DİŞ ETİ UYGULAMALARI

En güzel dişler bile sağlıklı ve düzgün şekilli dişetleriyle çerçevelenmemişise çekici gözükmezler. Diş etlerinizde yapılan tedaviler ve küçük operasyonlarile estetik olmayan diş etleri düzeltilebilir.

Sağlıksız diş etleri: Periodontal hastalık nedeni ile dişetleri kırmızı, şiş ve parlak gözükürler. Estetik diş hekimliği işlemlerinden önce mutlaka tedavi edilmelidirler.

Diş etleriyle gülümseme: (Gummy Smile) Gülümsediklerinde dişetleri fazla gözüken vakalarda herhangi bir estetik diş hekimliği işlemi yapılacak olsa da olmasa da yapılacak küçük bir operasyon ile diş eti fazlalıkları uzaklaştırılarak daha hoş bir gülümseme elde edilebilir.

Diş eti çekilmesi: Diş eti çekilmesi sonucu bazı dişler çok uzun gözükebilir, bu dişlerde kök yüzeyleri açığa çıkmıştır. Böyle bir durumda,öncelikle diş eti tedavisi yapılarak bu açıklıklar yumuşak doku greftleri ile kapatılmalıdır.

>Düzensiz diş eti kenarları: Dişleri çerçeveleyen diş etleri bazı dişlerde çok yukarda yada çok aşağıda olabilir (diş eti çekilmesi, sürme bozukluğu, diş kaybından doğan defektler vb) Estetik prosedürden önce diş eti şekilleri ideale getirilmelidir.

Diş eti pigmentasyonu: Herhangi bir yaralanma sonucu yada doğal olarak dişetlerinde farklı renkte bölgeler olabilir. Eğer gülme hattındaysa bunların da yok edilmesi gerekir.

 

SAĞLIKLI DİŞ ETİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

– Portakal kabuğu görüntüsünde, açık pembe renk,
– Dişleri kök başlangıçlarında saran ve konturlarını takip eden muntazam bir diş eti sınırı,
– Kırmızılık, şişkinlik ya da enfeksiyonun olmaması,
– Normal fırçalama ve ip kullanımıyla kanamama,
– Herhangi bir rahatsızlık hissinin olmaması,
– Sağlam ve sert görüntülü diş etleri,

 

 

İLTİHAPLI DİŞ ETİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Kendiliğinden ya da fırça-diş ipi kullanırken diş etinde kanama,
– Dişetlerinde kırmızılık, şişlik ve düzensiz bir görünüm,
– Dişetlerine bastırılınca hafif bir ağrı, diş etinden sızan iltihap ve/veya o bölgedeki dişte hassasiyet,
– Dişetlerinde çekilmeve açığa çıkan kök yüzeylerinde hassasiyet,
– Diş eti kenarlarında diş taşları nedeniyle oluşan siyah alanlar,
– Dişlerde sallanma,uzama ve dişler arasında açılmalar,
– Ağzınızı kapattığınızda, kapanışınızdaki değişiklik hissi,
– İltihaba bağlı ağızda koku ve kötü tat,
– Kaşınma hissi(dişetlerinde)

SAĞLIKLI DİŞ ETİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

– Portakal kabuğu görüntüsünde, açık pembe renk,
– Dişleri kök başlangıçlarında saran ve konturlarını takip eden muntazam bir diş eti sınırı,
– Kırmızılık, şişkinlik ya da enfeksiyonun olmaması,
– Normal fırçalama ve ip kullanımıyla kanamama,
– Herhangi bir rahatsızlık hissinin olmaması,
– Sağlam ve sert görüntülü diş etleri,

İLTİHAPLI DİŞ ETİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Kendiliğinden ya da fırça-diş ipi kullanırken diş etinde kanama,
– Dişetlerinde kırmızılık, şişlik ve düzensiz bir görünüm,
– Dişetlerine bastırılınca hafif bir ağrı, diş etinden sızan iltihap ve/veya o bölgedeki dişte hassasiyet,
– Dişetlerinde çekilmeve açığa çıkan kök yüzeylerinde hassasiyet,
– Diş eti kenarlarında diş taşları nedeniyle oluşan siyah alanlar,
– Dişlerde sallanma,uzama ve dişler arasında açılmalar,
– Ağzınızı kapattığınızda, kapanışınızdaki değişiklik hissi,
– İltihaba bağlı ağızda koku ve kötü tat,
– Kaşınma hissi(dişetlerinde)

DİŞ ETİ HASTALIKLARININ SEBEPLERİ NELERDİR?

Diş eti hastalığının temel nedeni bakteri plağı denen dişe sıkıca tutunan, yapışkan saydam bir tabakadır. Tırnağınızla dişinizin üzerini kazıyarak plağı fark edebilirsiniz. Plağın birmiligramında 200 ile 500 milyon arasında bakteri bulunur. Bunun yanısıra aşağıdaki faktörler de diş eti sağlığınızı etkilemektedir.

SİGARA Hepimizin bildiği gibi sigara kanser, akciğer,kalp hastalıkları gibi bir çok önemli rahatsızlıklara sebep olur. Tüm bunların dışında ağız içi mukozası ve dişetleri için de çok zararlıdır. Dişetlerinin yumuşamasına ve diş eti hastalıklarının gelişmesine neden olur.

GENETİK FAKTÖRLER

Yapılan araştırmalara göre %30 oranında genetik bir yatkınlık vardır. Ayrıca ağız bakımının kötü olması ile diş eti hastalığının gelişme olasılığı 6 kat daha artar. Ailede diş eti problemi olan bir kişi var ise mutlaka bir diş eti uzmanına siz de muayene olun.

HORMONALDEĞİŞİKLİKLER

Hamilelik, puberte,menapoz, mensturasyon gibi hormonal değişikliklerin yoğun olduğu dönemlerde ağız hijyeninize ayrıca özen göstermeniz gerekmektedir. Dişetleriniz bu dönemlerde daha hassas olur. Diş eti hastalığına yatkınlık artar.

STRES

Hipertansiyon, kanser gibi pek çok rahatsızlığın nedenlerinden biri olmasının yanında diş eti hastalıklarının da risk faktörlerindendir. Araştırmalar göstermiştir ki periodontal hastalıklarda dahilolmak üzere stres vücudun enfeksiyonla mücadelesini zorlaştırmaktadır.

 

İLAÇ KULLANIMI

Doğum kontrol hapları, anti-depresanlar, kalp ilaçları ağız sağlığınızı etkiler. Bu yüzden bu ilaçlardan birini kullanıyorsanız lütfen diş hekiminizi uyarınız ve ağız hijyeninize ayrıca önemveriniz.

DİŞ SIKMAK VEYA GICIRDATMAK

Diş ve diş eti arasındaki kuvvetin azalmasına neden olarak periodontal doku yıkımına sebep olurlar. Diş etlerindeki çekilmenin bir sebebi de diş sıkmaktır. Mutlaka gece plağı takılarak bu sıkmanın durdurulması gerekir.

 

DİABET-ŞEKERHASTALIĞI

Diabet hastaları periodontal (diş eti) enfeksiyon açısından yüksek risk grubuna girerler.Mutlaka rutin diş eti kontrollerini bir diş eti
uzmanına(periodontolog) yaptırarak ağız hijyenlerine ayrıca özen göstermelidirler.

KÖTÜ BESLENME

Vücudun, immun (bağışıklık) sisteminin zayıflamasına ve buna bağlı olarak, diş eti enfeksiyonu da dahil olmak üzere enfeksiyonlarla mücadelesinin zorlaşmasına neden olur.

KÖTÜ YAPILMIŞ KURON KÖPRÜ VE DOLGULAR

Diş etine basan ve taşkın yapılmış dolgu, kuron ve köprüler dişetlerinde problem oluşturur.

DİŞ ETİ HASTALIKLARININ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

GİNGİVİTİS

Diş eti hastalığının en basit formudur. diş etinin kırmızı ve şiş olmasına neden olur. diş eti çabuk kanar. Genellikle bu safhada hasta pek fazla rahatsızlık duymaz. Profesyonel tedavi ve iyi bir bakımla diş eti sağlığı tekrar sağlanabilir. Eğer ağız bakımı alışkanlıklarınız yetersizse gingivitis periodontitise doğru ilerlemeye başlar.

AGRESİF PERİODONTİTİS

Bu tipte, ilk bakışta bir problem yokmuş gibi görünür. Fakat tam tersine hastalığın agresif, yıkıcı bir şekilde ilerlemesi söz konusudur. Yapılan diş eti tedavisine cevap vermeyebilir ve antimikrobiyal (antibiyotik) tedavi ile desteklenmesi gerekebilir.

KRONİK PERİODONTİTİS

Dişin destek dokularındaki iltahap sonucu ilerleyici nitelikte ataşman (diş ilediş eti arasındaki doku) ve kemik kaybı mevcuttur. Dişetlerinde cepler ve çekilme ile karakteristiktir. En çok görülen periodontitis çeşitidir. Daha çokyetişkinlerde görülmesine karşın her yaşta olabilir. Ataşman kaybı genellikle yavaştır fakat hızlı ilerleme periodları da görülebilir.

SİSTEMİKBİR HASTALIĞIN GÖSTERGESI OLARAK ORTAYA ÇIKAN PERİODONTİTİS

Daha sıklıkla gençlerde şeker gibi bir sistemik hastalıkla beraber gözlenir.

NEKROTİZAN PERİODONTİTİS

Alveoler (dişi çevreleyen kemik dokusu) kemikte, periodontal ligamentte (dişile kemik arasındaki lifler) ve diş eti dokusunda nekrotizan karakterde iltihap vardır. Immun sistemin baskılandığı, kötü beslenmenin olduğu ve AIDS virüsütaşıyan kişilerde daha sıklıkla gözlemlenir.

TEDAVİ:

Diş eti hastalığının tedavisinde diş ile diş eti arasında meydana gelen cep`lerinderinliğinin özel bir alet vasıtasıyla ölçülmesi gereklidir. Bu ceplerinmiktarına ve derinliğine göre teşhis konulur ve tedavi planlanır. Derin ceplerdiş eti hastalığının hızla ilerlemesi için uygun bir
ortam hazırlayacağından yapılacak olan tedavide amaç bunların mümkün olduğunca sığlaştırılmasıdır.Çünkü derin ceplerin içine yerleşen mikroorganizmaların fırçalama vediş ipi kullanımı ile sizin tarafınızdan tamamıyla temizlenmesi imkansızdır.

 

Sizin diş eti hastalığınızın seviyesine göre uygulanacak tedavi aşağıdakilerdir:

DAHA SIK DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ

Rutin temizlik ve kontroller 6ayda bir yapılırken periodontal hastalığı olan veya buna eğimli olan kişilerde hekimin belirleyeceği daha kısa aralıklarla temizlik işlemi yapılır. Ceplereyerleşen plağın içindeki mikroorganizmalar 3 ay içinde kemiğe zarar verebilecek kadar çoğalır. Sık diş taşı temizliği yaptırmak bu birikimi önleyerek kemiğin zarar görmemesini sağlar. Hekiminiz veya hijyenistiniz tarafından verilecek olan hijyen eğitimini de doğru ve eksiksiz uygulamak bu açıdan büyük önem taşımaktadır.

KÖK YÜZEYİ DÜZLEŞTİRİLMESİ(KÜRETAJ)

Halk arasında küretaj olarak bilinen kök yüzeyi düzleştirilmesi, kök yüzeyine tutunmuş olan eklentileri özel küretler yardımıyla kazıyarak, yüzeyden uzaklaştırma ve sağlıklı kök yüzeyini açığa çıkartarak diş etinin tekrar kök yüzeyine yapışmasını sağlama işlemidir.

GİNGİVEKTOMİVE GİNGİVOPLASTİ

Bazı durumlarda iltihapsal, ilaca bağlı ya da kalıtsal olarak diş eti büyümeleri gözlenmektedir. Bu diş eti büyümelerine kemik erimesi eşlik etmiyorsa ya dakemik oluşturmamızı gerektiren derinlikte defektler mevcut değilse diş eti büyümelerini, dişle-diş eti arasındaki cebin yumuşak doku duvarını keserek çıkartabiliriz. Bu işleme Gingivektomi denir. Bu işlemden sonra genellikle diş etini cerrahi yöntemlerle düzelterek normal fizyonomisini geri kazandırmak için ise Gingivoplasti işlemi uygulanır.<

FLAP OPERASYONU

Periodontal cepler küretaj ve kök yüzeyi düzleştirilmesi ile sığlaştırılamıyorsa cerrahi olarak cebi oluşturan diş eti çıkartılır. Çok derin ceplerde diş eti bütün olarak kaldırılıp altında gerekli kök yüzeyi düzleştirme işlemleri yapılır, kapatılır ve dikişlerle yerine sabitlenir. Eğer bu aşamada erimiş olan kemiğin desteklenmesi gerekiyorsa ya dao bölgede kemik oluşturulabileceği düşünülüyorsa, defekt bölgesine sert doku greftleri ya da hastanın kendi dokusundan elde edilen kemik parçacıkları koyularak, kaybedilen dokunun geri kazanılmasınaçalışılır.

KURON BOYU UZATMA OPERASYONU

Dişlerin (ağız içerisinde görünen kısımlarını) diş eti seviyesinin üstünde kalan kısımlarını uzatmak amaçlı yapılan basit bir işlemdir. Bazı durumlarda çürük veya kırık diş eti seviyesinin altına kadar ilerler yada dişlerin boyu çok kısadır. Bu gibi durumlarda yapılacak protetik(kuron ,köprü vb.) tedavilerin tutuculuğu ve diş eti sağlığı için diş eti seviyesinin kök kısmına doğru uzatılması gereklidir<br />

DOKU GREFTLERİ

Yumuşak doku greftleri: Diş fırçasının yanlış kullanılması, anatomik hatalar ya da diş eti hastalıkları sebebiyle bir veya birkaç dişte meydana gelen belirgin diş eti çekilmelerinin,ağzın farklı bir bölgesinden (genellikle damak) alınan yumuşak doku parçalasıyla örtülmesi işlemidir. Genellikle estetik amaçla ya da bazı durumlarda, diş eti hastalığının ilerlememesi için koruyucu amaçla yapılır.

Sert doku greftleri: Flap operasyonları esnasında kemik kaybının ileri boyutta olduğu bölgelerde yapay veya doğal kaynaklı kemik tozu uygulamaları ile kemik yapımı uyarılır.

ESTETİK AMAÇLI DİŞ ETİ UYGULAMALARI

En güzel dişler bile sağlıklı ve düzgün şekilli dişetleriyle çerçevelenmemişise çekici gözükmezler. Diş etlerinizde yapılan tedaviler ve küçük operasyonlarile estetik olmayan diş etleri düzeltilebilir.

Sağlıksız diş etleri: Periodontal hastalık nedeni ile dişetleri kırmızı, şiş ve parlak gözükürler. Estetik diş hekimliği işlemlerinden önce mutlaka tedavi edilmelidirler.

Diş etleriyle gülümseme: (Gummy Smile) Gülümsediklerinde dişetleri fazla gözüken vakalarda herhangi bir estetik diş hekimliği işlemi yapılacak olsa da olmasa da yapılacak küçük bir operasyon ile diş eti fazlalıkları uzaklaştırılarak daha hoş bir gülümseme elde edilebilir.

Diş eti çekilmesi: Diş eti çekilmesi sonucu bazı dişler çok uzun gözükebilir, bu dişlerde kök yüzeyleri açığa çıkmıştır. Böyle bir durumda,öncelikle diş eti tedavisi yapılarak bu açıklıklar yumuşak doku greftleri ile kapatılmalıdır.

Düzensiz diş eti kenarları: Dişleri çerçeveleyen diş etleri bazı dişlerde çok yukarda yada çok aşağıda olabilir (diş eti çekilmesi, sürme bozukluğu, diş kaybından doğan defektler vb) Estetik prosedürden önce diş eti şekilleri ideale getirilmelidir.

Diş eti pigmentasyonu: Herhangi bir yaralanma sonucu yada doğal olarak dişetlerinde farklı renkte bölgeler olabilir. Eğer gülme hattındaysa bunların da yok edilmesi gerekir.

SAĞLIKLI DİŞETLERİNİZ İÇİN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

– Her gün dişlerinizi doğru şekilde fırçalayın ve diş ipi kullanın,
– Dengeli beslenin, boş kalorilerden ve çok yapışkan gıdalardan kaçının,
– Kendi kendinizimuayene etmeyi öğrenin ve rutin olarak bunu yapın. Böylece herhangi bir ağıziçi veya dişsel değişikliğin ilk sinyallerini yakalayabilirsiniz,
– Senede en az iki kere diş hekimine giderek kontrol ve diş taşı temizliği yaptırın.

SAĞLIKLI DİŞ ETİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

– Portakal kabuğu görüntüsünde, açık pembe renk,
– Dişleri kök başlangıçlarında saran ve konturlarını takip eden muntazam bir diş eti sınırı,
– Kırmızılık, şişkinlik ya da enfeksiyonun olmaması,
– Normal fırçalama ve ip kullanımıyla kanamama,
– Herhangi bir rahatsızlık hissinin olmaması,
– Sağlam ve sert görüntülü diş etleri,

İLTİHAPLI DİŞ ETİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Kendiliğinden ya da fırça-diş ipi kullanırken diş etinde kanama,
– Dişetlerinde kırmızılık, şişlik ve düzensiz bir görünüm,
– Dişetlerine bastırılınca hafif bir ağrı, diş etinden sızan iltihap ve/veya o bölgedeki dişte hassasiyet,
– Dişetlerinde çekilmeve açığa çıkan kök yüzeylerinde hassasiyet,
– Diş eti kenarlarında diş taşları nedeniyle oluşan siyah alanlar,
– Dişlerde sallanma,uzama ve dişler arasında açılmalar,
– Ağzınızı kapattığınızda, kapanışınızdaki değişiklik hissi,
– İltihaba bağlı ağızda koku ve kötü tat,
– Kaşınma hissi(dişetlerinde)

DİŞ ETİ HASTALIKLARININ SEBEPLERİ NELERDİR?

Diş eti hastalığının temel nedeni bakteri plağı denen dişe sıkıca tutunan, yapışkan saydam bir tabakadır. Tırnağınızla dişinizin üzerini kazıyarak plağı fark edebilirsiniz. Plağın birmiligramında 200 ile 500 milyon arasında bakteri bulunur. Bunun yanısıra aşağıdaki faktörler de diş eti sağlığınızı etkilemektedir.

SİGARA Hepimizin bildiği gibi sigara kanser, akciğer,kalp hastalıkları gibi bir çok önemli rahatsızlıklara sebep olur. Tüm bunların dışında ağız içi mukozası ve dişetleri için de çok zararlıdır. Dişetlerinin yumuşamasına ve diş eti hastalıklarının gelişmesine neden olur.

GENETİK FAKTÖRLER

Yapılan araştırmalara göre %30 oranında genetik bir yatkınlık vardır. Ayrıca ağız bakımının kötü olması ile diş eti hastalığının gelişme olasılığı 6 kat daha artar. Ailede diş eti problemi olan bir kişi var ise mutlaka bir diş eti uzmanına siz de muayene olun.

HORMONALDEĞİŞİKLİKLER

Hamilelik, puberte,menapoz, mensturasyon gibi hormonal değişikliklerin yoğun olduğu dönemlerde ağız hijyeninize ayrıca özen göstermeniz gerekmektedir. Dişetleriniz bu dönemlerde daha hassas olur. Diş eti hastalığına yatkınlık artar.

STRES

Hipertansiyon, kanser gibi pek çok rahatsızlığın nedenlerinden biri olmasının yanında diş eti hastalıklarının da risk faktörlerindendir. Araştırmalar göstermiştir ki periodontal hastalıklarda dahilolmak üzere stres vücudun enfeksiyonla mücadelesini zorlaştırmaktadır.

 

İLAÇ KULLANIMI

Doğum kontrol hapları, anti-depresanlar, kalp ilaçları ağız sağlığınızı etkiler. Bu yüzden bu ilaçlardan birini kullanıyorsanız lütfen diş hekiminizi uyarınız ve ağız hijyeninize ayrıca önemveriniz.

DİŞ SIKMAK VEYA GICIRDATMAK

Diş ve diş eti arasındaki kuvvetin azalmasına neden olarak periodontal doku yıkımına sebep olurlar. Diş etlerindeki çekilmenin bir sebebi de diş sıkmaktır. Mutlaka gece plağı takılarak bu sıkmanın durdurulması gerekir.

 

DİABET-ŞEKERHASTALIĞI

Diabet hastaları periodontal (diş eti) enfeksiyon açısından yüksek risk grubuna girerler.Mutlaka rutin diş eti kontrollerini bir diş eti
uzmanına(periodontolog) yaptırarak ağız hijyenlerine ayrıca özen göstermelidirler.

KÖTÜ BESLENME

Vücudun, immun (bağışıklık) sisteminin zayıflamasına ve buna bağlı olarak, diş eti enfeksiyonu da dahil olmak üzere enfeksiyonlarla mücadelesinin zorlaşmasına neden olur.

KÖTÜ YAPILMIŞ KURON KÖPRÜ VE DOLGULAR

Diş etine basan ve taşkın yapılmış dolgu, kuron ve köprüler dişetlerinde problem oluşturur.

DİŞ ETİ HASTALIKLARININ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

GİNGİVİTİS

Diş eti hastalığının en basit formudur. diş etinin kırmızı ve şiş olmasına neden olur. diş eti çabuk kanar. Genellikle bu safhada hasta pek fazla rahatsızlık duymaz. Profesyonel tedavi ve iyi bir bakımla diş eti sağlığı tekrar sağlanabilir. Eğer ağız bakımı alışkanlıklarınız yetersizse gingivitis periodontitise doğru ilerlemeye başlar.

AGRESİF PERİODONTİTİS

Bu tipte, ilk bakışta bir problem yokmuş gibi görünür. Fakat tam tersine hastalığın agresif, yıkıcı bir şekilde ilerlemesi söz konusudur. Yapılan diş eti tedavisine cevap vermeyebilir ve antimikrobiyal (antibiyotik) tedavi ile desteklenmesi gerekebilir.

KRONİK PERİODONTİTİS

Dişin destek dokularındaki iltahap sonucu ilerleyici nitelikte ataşman (diş ilediş eti arasındaki doku) ve kemik kaybı mevcuttur. Dişetlerinde cepler ve çekilme ile karakteristiktir. En çok görülen periodontitis çeşitidir. Daha çokyetişkinlerde görülmesine karşın her yaşta olabilir. Ataşman kaybı genellikle yavaştır fakat hızlı ilerleme periodları da görülebilir.

SİSTEMİKBİR HASTALIĞIN GÖSTERGESI OLARAK ORTAYA ÇIKAN PERİODONTİTİS

Daha sıklıkla gençlerde şeker gibi bir sistemik hastalıkla beraber gözlenir.

NEKROTİZAN PERİODONTİTİS

Alveoler (dişi çevreleyen kemik dokusu) kemikte, periodontal ligamentte (dişile kemik arasındaki lifler) ve diş eti dokusunda nekrotizan karakterde iltihap vardır. Immun sistemin baskılandığı, kötü beslenmenin olduğu ve AIDS virüsütaşıyan kişilerde daha sıklıkla gözlemlenir.

TEDAVİ:

Diş eti hastalığının tedavisinde diş ile diş eti arasında meydana gelen cep`lerinderinliğinin özel bir alet vasıtasıyla ölçülmesi gereklidir. Bu ceplerinmiktarına ve derinliğine göre teşhis konulur ve tedavi planlanır. Derin ceplerdiş eti hastalığının hızla ilerlemesi için uygun bir
ortam hazırlayacağından yapılacak olan tedavide amaç bunların mümkün olduğunca sığlaştırılmasıdır.Çünkü derin ceplerin içine yerleşen mikroorganizmaların fırçalama vediş ipi kullanımı ile sizin tarafınızdan tamamıyla temizlenmesi imkansızdır.

 

Sizin diş eti hastalığınızın seviyesine göre uygulanacak tedavi aşağıdakilerdir:

DAHA SIK DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ

Rutin temizlik ve kontroller 6ayda bir yapılırken periodontal hastalığı olan veya buna eğimli olan kişilerde hekimin belirleyeceği daha kısa aralıklarla temizlik işlemi yapılır. Ceplereyerleşen plağın içindeki mikroorganizmalar 3 ay içinde kemiğe zarar verebilecek kadar çoğalır. Sık diş taşı temizliği yaptırmak bu birikimi önleyerek kemiğin zarar görmemesini sağlar. Hekiminiz veya hijyenistiniz tarafından verilecek olan hijyen eğitimini de doğru ve eksiksiz uygulamak bu açıdan büyük önem taşımaktadır.

KÖK YÜZEYİ DÜZLEŞTİRİLMESİ(KÜRETAJ)

Halk arasında küretaj olarak bilinen kök yüzeyi düzleştirilmesi, kök yüzeyine tutunmuş olan eklentileri özel küretler yardımıyla kazıyarak, yüzeyden uzaklaştırma ve sağlıklı kök yüzeyini açığa çıkartarak diş etinin tekrar kök yüzeyine yapışmasını sağlama işlemidir.

GİNGİVEKTOMİVE GİNGİVOPLASTİ

Bazı durumlarda iltihapsal, ilaca bağlı ya da kalıtsal olarak diş eti büyümeleri gözlenmektedir. Bu diş eti büyümelerine kemik erimesi eşlik etmiyorsa ya dakemik oluşturmamızı gerektiren derinlikte defektler mevcut değilse diş eti büyümelerini, dişle-diş eti arasındaki cebin yumuşak doku duvarını keserek çıkartabiliriz. Bu işleme Gingivektomi denir. Bu işlemden sonra genellikle diş etini cerrahi yöntemlerle düzelterek normal fizyonomisini geri kazandırmak için ise Gingivoplasti işlemi uygulanır.<

FLAP OPERASYONU

Periodontal cepler küretaj ve kök yüzeyi düzleştirilmesi ile sığlaştırılamıyorsa cerrahi olarak cebi oluşturan diş eti çıkartılır. Çok derin ceplerde diş eti bütün olarak kaldırılıp altında gerekli kök yüzeyi düzleştirme işlemleri yapılır, kapatılır ve dikişlerle yerine sabitlenir. Eğer bu aşamada erimiş olan kemiğin desteklenmesi gerekiyorsa ya dao bölgede kemik oluşturulabileceği düşünülüyorsa, defekt bölgesine sert doku greftleri ya da hastanın kendi dokusundan elde edilen kemik parçacıkları koyularak, kaybedilen dokunun geri kazanılmasınaçalışılır.

KURON BOYU UZATMA OPERASYONU

Dişlerin (ağız içerisinde görünen kısımlarını) diş eti seviyesinin üstünde kalan kısımlarını uzatmak amaçlı yapılan basit bir işlemdir. Bazı durumlarda çürük veya kırık diş eti seviyesinin altına kadar ilerler yada dişlerin boyu çok kısadır. Bu gibi durumlarda yapılacak protetik(kuron ,köprü vb.) tedavilerin tutuculuğu ve diş eti sağlığı için diş eti seviyesinin kök kısmına doğru uzatılması gereklidir<br />

DOKU GREFTLERİ

Yumuşak doku greftleri: Diş fırçasının yanlış kullanılması, anatomik hatalar ya da diş eti hastalıkları sebebiyle bir veya birkaç dişte meydana gelen belirgin diş eti çekilmelerinin,ağzın farklı bir bölgesinden (genellikle damak) alınan yumuşak doku parçalasıyla örtülmesi işlemidir. Genellikle estetik amaçla ya da bazı durumlarda, diş eti hastalığının ilerlememesi için koruyucu amaçla yapılır.

Sert doku greftleri: Flap operasyonları esnasında kemik kaybının ileri boyutta olduğu bölgelerde yapay veya doğal kaynaklı kemik tozu uygulamaları ile kemik yapımı uyarılır.

ESTETİK AMAÇLI DİŞ ETİ UYGULAMALARI

En güzel dişler bile sağlıklı ve düzgün şekilli dişetleriyle çerçevelenmemişise çekici gözükmezler. Diş etlerinizde yapılan tedaviler ve küçük operasyonlarile estetik olmayan diş etleri düzeltilebilir.

Sağlıksız diş etleri: Periodontal hastalık nedeni ile dişetleri kırmızı, şiş ve parlak gözükürler. Estetik diş hekimliği işlemlerinden önce mutlaka tedavi edilmelidirler.

Diş etleriyle gülümseme: (Gummy Smile) Gülümsediklerinde dişetleri fazla gözüken vakalarda herhangi bir estetik diş hekimliği işlemi yapılacak olsa da olmasa da yapılacak küçük bir operasyon ile diş eti fazlalıkları uzaklaştırılarak daha hoş bir gülümseme elde edilebilir.

Diş eti çekilmesi: Diş eti çekilmesi sonucu bazı dişler çok uzun gözükebilir, bu dişlerde kök yüzeyleri açığa çıkmıştır. Böyle bir durumda,öncelikle diş eti tedavisi yapılarak bu açıklıklar yumuşak doku greftleri ile kapatılmalıdır.

Düzensiz diş eti kenarları: Dişleri çerçeveleyen diş etleri bazı dişlerde çok yukarda yada çok aşağıda olabilir (diş eti çekilmesi, sürme bozukluğu, diş kaybından doğan defektler vb) Estetik prosedürden önce diş eti şekilleri ideale getirilmelidir.

Diş eti pigmentasyonu: Herhangi bir yaralanma sonucu yada doğal olarak dişetlerinde farklı renkte bölgeler olabilir. Eğer gülme hattındaysa bunların da yok edilmesi gerekir.

SAĞLIKLI DİŞETLERİNİZ İÇİN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

– Her gün dişlerinizi doğru şekilde fırçalayın ve diş ipi kullanın,
– Dengeli beslenin, boş kalorilerden ve çok yapışkan gıdalardan kaçının,
– Kendi kendinizimuayene etmeyi öğrenin ve rutin olarak bunu yapın. Böylece herhangi bir ağıziçi veya dişsel değişikliğin ilk sinyallerini yakalayabilirsiniz,
– Senede en az iki kere diş hekimine giderek kontrol ve diş taşı temizliği yaptırın.

Girne Cad. No:9/A

Karşıyaka / İzmir

0(232) 463 66 32

0(530) 775 11 87

Çalışma Saatleri

Paz - Cum: 9:00 - 20:00

Randevu Talebi

randevu@kordondent.com.tr
WhatsApp chat